|

Hoeveel geeft u jaarlijks uit aan energie? Meer of minder dan één maandinkomen? De Nutscode is de optelsom van uw energierekeningen, gas én stroom per jaar. Het uitgangspunt van de Nutscode is dat een gemiddeld huishouden per jaar één netto maandsalaris uitgeeft aan energie. Dit heet een Nutsfactor van "1". Het gaat om de energie die gerelateerd is aan wonen en de woning, dus niet aan vervoer. Elk jaar één maandsalaris aan energie om je huis te verwarmen, te verlichten, warm te douchen en de energie voor alle apparaten. Op basis van statistisch onderzoek en enquetes blijkt deze "kort-door-de-bocht theorie" aardig te kloppen. Iemand met een netto maandinkomen van 1500 euro zal niet extreem groot wonen en maandelijks iets van 110 euro voorschot betalen. Op jaarbasis dus uitkomen in de buurt van zijn maandsalaris. Hoe hoger het inkomen, hoe groter het huis, hoe meer spulletjes die stroom verbruiken. Bij een netto inkomen van 2500 euro per maand, hoort vaak een vergelijkbare jaarlijkse energierekening.
De verschillen tussen huishoudens zijn echter zeer groot. Het ene huishouden zal aan een half maandsalaris genoeg hebben, en bij sommigen loopt het richting de twee maandsalarissen. Juist deze spreiding is boeiend, waar zitten nu de verschillen? Vaak in hele suffe dingen, gewenning, gedrag, zeg maar de reguliere verspilling, stoken voor de mussen. Zo'n 30% van de huishoudens geeft meer dan één netto maandsalaris uit aan energie.
Hoe krijg je hier nou zicht op? Je zou bij de bank een zogenaamde "bespaarrekening" kunnen openen. Een rekening waar je elke maand 8,3% van je maandsalaris op laat storten en die je alleen gebruikt om je energierekeningen van te betalen. Op jaarbasis zou deze rekening dus op nul moeten eindigen, mits je natuurlijk veel meer dan een maandsalaris uitgeeft aan energie. Dan kom je in het rood. Mensen die minder dan een maandsalaris uitgeven aan energie kunnen het percentage van 8,3% verlagen naar bijvoorbeeld 5 of 6 %. Doelstelling is dat de rekening jaarlijks op nul eindigt. Het maakt dan een behoorlijk verschil of je maandelijks 5% of 15% van je inkomen afschrijft. Je zou deze rekening natuurlijk later kunnen uitbreiden met de energie die je uitgeeft aan benzine door ook de pomptransacties via deze rekening laten lopen. Ook dit schijnt voor veel huishoudens ongeveer een maandsalaris op jaarbasis te zijn.
Verschillende banken hebben al een spaarrekening die voor deze toepassing geschikt is. Een relatief hoge basisrente en een paar vaste tegenrekeningen.
De bestaande spaarvormen ASN Internetsparen en de ASN Optimaalrekening zijn bijvoorbeeld geschikt voor dit doel. U kunt er vrij op storten en ook vrij van opnemen. Het opnemen kan naar maximaal 3 vaste tegenrekeningen (externe bank- of girorekeningen), waarvan er 1 op naam van de spaarrekeninghouder moet staan. De overige 2 rekeningen kunnen van derden zijn, waaronder dus een energiemaatschappij. Overboeken vanaf de rekening kan via online bankieren.
Ook AEGON heeft een spaarrekening "eigen stijl sparen" die in grote lijnen op hetzelfde neerkomt.
Het grote verschil met de reguliere afschrijving van je voorschot is dat je nu je inkomen als uitgangspunt neemt en niet je "normale verbruik" door 12 deelt. Hierdoor leg je als het ware een plafond in je energieuitgaven van bijvoorbeeld maximaal één maandsalaris.
Pensioenfondsen zouden zich de vraag kunnen stellen welke investeringen vooral gunstig zijn voor ouderen. Dit zijn met name die investeringen die de nutsfactor verlagen, van bijvoorbeeld 1,5 maandinkomen, naar 0,8 maandinkomen.

Informeer bij uw nutsbank naar de mogelijkheden van de "bespaarrekening" :-)
www.nutscode.eu
|