Uw postcode:
HOME arrow NUTSCODE arrow persberichten arrow frisse lucht

Menu
 HOME
 WARMTEBEELDEN
 NUTSCODE
 doelgroepen
 voorwaarden
 persberichten
indent pb 12-02-2007
indent pb 28-02-2007
indent energie in beeld
indent Viba Expo
indent onderzoek VEH
indent energielabel
indent United Consumers
indent Magie
indent frisse lucht
indent koudste plek
indent koude en kunst
indent huurprijs
indent Nieuw label
indent Besparen
indent klimaatstraatfeest
indent koukleumen
 Toelichting
 ZAKELIJK
 PARTICULIER
 EDUCATIEF
 OUD NIEUWS
 COLUMNS
 COMFORTZONE
 SITEMAP
 VIDEOCLIPS
 CONTACT

Welkom...
Er zijn 8 guests online

1078940 Bezoekers

"In de schaduw van een ander kun je schuilen, maar warm zul je er nooit worden" (Gerben Willemse)





frisse lucht  

Vervrouwelijking onderwijs funest voor binnenklimaat?

Sint-Oedenrode, redactie, 03-07-2008

 

Staatsecretaris Jet Bussemaker trekt wat extra geld uit zodat elke basisschool in de komende vijf jaar één CO2 meter kan kopen. Een prachtig apparaatje, brandt het groene lampje dan is het OK, het oranje lampje is een waarschuwing en bij een rood lampje moet het raam open. Er is dan te veel CO2 in de ruimte en de leerlingen vallen in slaap. Lekker rustig. Het lijkt op het bekende “stoplichtsysteem”, dan mag je bij “groen” praten en moet je bij “rood” stil zijn. Blijkbaar hebben leraren rode lampjes nodig om te zien dat leerlingen liggen te maffen. De meters zijn niet duur en al een aantal jaar volop verkrijgbaar, dus dat is het probleem niet. Een paar kanttekeningen. Het onderwerp is zeer belangrijk, dit blijkt niet echt uit het ambitieniveau, binnen vijf jaar alleen de basisscholen één apparaatje. Hoe zit het met middelbare scholen, kantoren en woningen? Belangrijker is de vraag, heb je een rood lampje nodig om het raam op tijd open te zetten?  Laat hem gewoon de hele dag open staan, dan weet je zeker dat je voldoende ventileert, of ga lekker buiten onder een boom lesgeven.

 

Het is vanuit de wetenschap bekend dat vrouwen “thermisch gezien” iets anders in elkaar zitten dan mannen. Voorzichtig uitgedrukt ervaren vrouwen het gemiddeld iets eerder koud en iets eerder warm. Onderzoek ontbreekt, maar je mag ervan uitgaan dat dit voor leraren en leraressen ook geldt. Daarbij komt nog het leeftijdsaspect, op hogere leeftijd functioneert het thermoregulatiesysteem minder goed, senioren hebben het over het algemeen sneller koud en sneller warm. Dit is niet te generaliseren, de thermische verschillen tussen individuen zijn namelijk enorm. Een leuke onderzoeksvraag. Is het binnenklimaat in lokalen van jonge leraren beter dan dat van het lokaal van de oude juffrouw? Zie je dit in de praktijk? De indruk bestaat dat klassen “met een leraar” iets eerder naar buiten gaan, ook als het misschien gaat regenen, of misschien wat koud is, dan klassen met een lerares. Laten we de sportdag maar aflassen, het gaat misschien regenen. Hoe ervaar je frisse lucht die door een raam naar binnen komt? De één noemt het tocht, de ander ventilatie. Ben je bang voor “tocht” dan blijft het raam te lang dicht. Het rode lampje brandt nog niet. Zie je frisse lucht als biologisch noodzakelijk dan blijft het raam de hele dag open. Elke dag “warme truiendag”? Daarbij komt nog een ander aspect. Hoe belangrijk is frisse lucht? Wat is hiervan de biologische context? Het onderwerp “thermoregulatie’ ook wel “warmteregulering” komt nauwelijks voor in het lesmateriaal, ook niet bij de Pabo.  Aan de andere kant hebben oudere docenten mogelijk wat meer kennis op het gebied van biologie en gaat het raam toch wat sneller open. Veel vragen, weinig antwoorden. Er is gelukkig nog vijf jaar de tijd voordat het rode lichtje gaat branden. Het wordt straks op scholen vechten wie als eerste het "kastje van Bussemaker" mag ophangen. Misschien een praktische oplossing, beginnen bij diegene die het minste verstand heeft van warmteregulatie. Om dit vast te stellen is online een leuke quiz beschikbaar.

 

Naar de warmteregulatie quiz >>

 

 

 

 



links
 bomen v bejaarden
 nutscode.eu
 world of warmth

Vergelijk Verbruik
 op nutscodes
 op % nachtverbruik
 winkels in 24 uur !
 op verbruiks top-3

 
 Search


Design by Cyberdine Systems

Miro International Pty Ltd. © 2000 - 2004 All rights reserved. Mambo Open Source is Free Software released under the GNU/GPL License.